Како да се одржава Сајт
Поседовање сајта или блога носи са собом одговорност.

Зашто важно редовно одржавати сајт?
Редовни посетиоци траже оно што је ново, тако да им морате сервирати нове и узбудљиве информације, производе или функције.
Сајт је подложан хаковању. Користец́и одговарајуц́е програме за одржавање сајта можете предухитрити или спречити хаковање.
Постоје неке ствари које се морају радити приликом одржавања сајта. Било да се одлучите да то радите сами или да запослите некога за тај посао. Више о томе
Поседујем сајт на платформи WordPress, са плаценим доменом и хостингом. Вец дузе време немам никакав приступ сајту. Засто ???
Постовани Богдане, вероватно је досло до неких гресака због дузег не азурирања плугинова теме и платформе. Мозете проверити ако имате неког искуства са вордпресс платформом где се греска појавила:
Проверите дозволе (пермисије) фајлова и фолдера
Ово су исправне пермисије над фајловима и фолдерима вашег сајта (на пример, унутар /публиц_хтмл фолдера):
Сви фајлови вашег сајта треба да имају пермисије 644
Сви фолдери вашег сајта треба да имају пермисије 755
филе манагер цпанел wордпресс
У случају да пермисије нису исправне, можете их мењати било кликом на сваку посебно или обухватањем више фајлова истовремено и групном изменом (десни клик, опција Цханге Пермиссионс).
Проверите .хтаццесс фајл
У корену вашег сајта постоји фајл под називом .хтаццесс. Ако знате шта треба да имате у овом фајлу, онда отворите фајл и прегледајте да ли ту све у реду.
филе манагер
Уколико не видите овај фајл потребно је да укључите опцију приказа скривених фајлова. То радите у Филе Манагер апликацији, у горњем десном углу кликните на Сеттингс, а затим штиклирајте Схоw Хидден Филес (дотфилес).
Уколико не знате или нисте сигурни да ли је овај фајл исправан, најпре га преименујте (промените му назив) и то ће га искључити. На пример, преименујте га у .хтаццессБЕКАП.
Затим направите нови фајл .хтаццесс и у тај фајл поставите подразумевани садржај који важи за WordPress:
# БЕГИН WordPress
РеwритеЕнгине Он
РеwритеБасе /
РеwритеРуле ^индеx\.пхп$ – [L]
РеwритеЦонд %{РЕQУЕСТ_ФИЛЕНАМЕ} !-ф
РеwритеЦонд %{РЕQУЕСТ_ФИЛЕНАМЕ} !-д
РеwритеРуле . /индеx.пхп [L]
# ЕНД WordPress
Не заборавите у овом случају да сте стари фајл сачували под другим именом па истражите о чему се ради или копирајте нешто што вам је потребно из тог фајла.
Проверите могућност конфликта у плугину или плугиновима
Ово се може лако проверити. Једноставно искључите све плугинове и тестирајте сајт поново. Како да искључим све плугинове када сајт не ради? Прилично је лако:
идите у фолдер /wп-цонтент
ту се налази фолдер под именом плугинс
преименујте тај фолдер у плугинсИСКЉ (десни клик на фолдер, затим одаберите опцију Ренаме)
након тестирања, поново вратите исправни назив овог фолдера
филе
То ће искључити све плугинове на сајту. Проверите да ли сајт сада ради. Уколико сајт ради, значи да је проблем у неком од плугинова. Вратите исправан назив директоријума – поново преименујте на плугинс
Затим искључујте један по један плугин и упоредо тестирајте сајт након сваког искљученог плугина:
идите у /wп-цонтент/плугинс/
преименујте фолдер плугина који желите да искључите
ренаме
Када откријете који плугин прави проблем, можете га реинсталирати или уклонити у потпуности ако вам није потребан.
Проверите конфликт у теми коју WordPress користи
За ово је потребно да укључите подразумевану тему за WordPress. С обзиром да сајт не ради, то не можете обавити из контролне табле већ из цПанела преко апликације ПХПМyАдмин:
улогујте се у цПанел
отворите ПХПМyАдмин апликацију
кликните на име базе коју ваш сајт користи (ако не знате која је то база, проверите у wп-цонфиг.пхп фајлу јер је ту записан назив базе)
кликните на табелу wп_оптионс
пронађите редове темплате и стyлесхеет, видећете да ту пише назив постојеће теме коју сајт користи
измените тај назив у назив подразумеване теме, нпр тwентyтwентy. Назив можете мењати кликом на опцију Едит или кликните дупло на назив теме да би се отворило поље за упис односно преправку.
пхпмyадмин
Можете након тога тестирати сајт и уколико са новом темом ради, то значи да имате проблем у теми коју је сајт претходно користио.
Решење за ово може бити замена теме у потпуности или реинсталација теме. Свакако предлажемо и да контактирате аутора теме и проверите да ли је он упућен шта може бити проблем.
Проверите ПХП верзију коју користите на хостингу
Ово радите у цПанел-у у апликацији Селецт ПХП версион. Препорука је да увек користите ажурну верзију коју подржава WordPress. Уколико из неког разлога морате да користите старију, проверите само да ли је та старија верзија укључена и да ли су све потребне ПХП екстензије штиклиране.
пхп верзија
Уколико нисте сигурни да ли су све потребне екстензије укључене, можете кликнути на дугме Ресет то дефаулт.
Урадите дебуггинг WordPressа
У једном од грешака које се добијају, указује се да треба да урадите дебагинг (енгл. дебуггинг). Овај процес не решава проблем у смислу да ће све поправити аутоматски, већ утврђује где настаје грешка и забележиће то у фајлу из којег можете прочитати или приказати на екрану при посети сајту.
Овде је званично упутство за овај процес Дебуггинг ин WordPress.
Потребно је да пронађете wп-админ.пхп фајл у корену сајта, отворите га за уређивање и пронађите ред који гласи овако:
дефине( ‘WП_ДЕБУГ’, фалсе );
део ”фалсе” указује да је дебагинг искључен, па је потребно укључити га изменом из фалсе у труе, тада ће овај ред изгледати овако:
дефине( ‘WП_ДЕБУГ’, труе );
Ово ће за последицу имати то да ће се грешке сада и приказати на сајту и моћи ћете да их истражите.
Да би грешке биле записане у фајл, можете додати овај ред у wп-цонфиг.пхп фајл:
дефине( ‘WП_ДЕБУГ_ЛОГ’, труе );
Све грешке биће записане у фолдеру wп-цонтент у фајлу дебуг.лог. Када завршите са истраживањем, можете поново преправити са труе на фалсе.
Проверите еррор_лог фајл на вашем хостингу
У овом фајлу се подразумевано исписују грешке везане за разне грешке на хостингу или сајту. Истражите овај фајл и погледајте шта се ту бележи. Ако је фајл недавно мењан, видећете то по датуму измене, велика вероватноћа је да управо у овом фајлу пише разлог због којег ваш сајт не ради.
Да ли је ово помогло?